محیط زیست

تاریخچه و نحوه تشکیل و شروع به کار و چگونگی فعالیتهای محیط زیستی گروه سفیران محیط زیست محله سبز، در محلات امیرآباد و یوسف آباد و جهان آرا را تقدیم حضور دوستان مینمایم.

در راستای شکل گیری و بزرگتر شدن خانواده (حامیان رشد و بالندگی به مدیریت عاملی خانم محمد نژاد عزیز ) فعالیت گروهی از دوستان علاقه مند به موضوع محیط زیست نیز، از سالهای ۹۰ کم کم شکل گرفت.
در سال های اولیه بیشتر فعالیت‌هایمان به صورت نمادین و در حد پاکسازی کوچه های محل سکونت خودمان و یا گروههای کوچک چند نفره با شرکت در جلسات محیط‌زیستی و یا تذکر به رهگذرانی که رعایت بهداشت کوچه و خیابان را نمیکردند بود.
از سال ۹۴ شکل منسجم تر و مشهودتری به خود گرفت و جلساتی در پارک قزل قلعه برگزار میکردیم هرچند در مراحل اولیه تعداد انگشت شماری حدود ۴ تا ۱۰ نفر بودیم، از همان زمان از کاغذهای باطله پشت سفید برای نوشتن جملات آموزنده برای پاک نگه داشتن محله زندگیمان استفاده کرده و با نوشته هایی از قبیل: عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف، تفکیک زباله های تر و خشک، استفاده از کیسه های پارچه‌ای و کاشت ونگهداشت درخت و گل و گیاه و استفاده صحیح از آب در محلهای مناسب نصب یا قرار میدادیم.

یکی دیگر از اهداف ما، تشویق دوستان به کاشت نهال، گل و گیاه و تهیه گلدان های گل و تکثیر آنها حتی برای استفاده به عنوان هدیه، در دید و بازدید ها و غیره بود ، چرا که این امور علاوه بر ایجاد روحیه لطیف و شوق و نشاط، میتواند در مواقع نیاز هم، هدیه آماده و در دسترسی باشد.

برای آشتی بیشتر كودكانمان با طبیعت با آنها هسته میوه ها را کاشتیم و برای کاهش حجم زباله، نحوه تهیه کمپوست با پوست میوه ها و برگ درختان و سبزی های غیر قابل استفاده را به آنها آموختیم و در نهایت گلدانهای کوچکی به عنوان هدیه تقدیمشان نمودیم تا با گل و گیاه انس گرفته و دوستدار طبیعت و فضای سبز شوند.
هر ساله با بیشتر شدن تعداد مان، این فعالیتهای کوچک ولی ثاثیرگذار دوستان هم بیشتر و بیشتر شد. نوشته هایی برای نریختن زباله، برای عدم پارک در پیاده روها، نریختن ته سیگار و آشغال در باغچه های کوچه ها و حتی ساختن و نصب جاسیگاری در کوچه و خیابان و…. به وضوح دیده مي شد.

تقریباً هر ساله در رابطه با مناسبتهای مختلف از قبیل بزرگداشت روز هوای پاک، روز درختکاری، برنامه های تفریحی آموزشی باغ گیاه شناسی، شناخت تالابها و….ونمایشگاههای محیط زیستی،گلریزانهایی که برای آزادی محیط بانان در بند برگزار ميشد و گاه در نشستهای سازمان محیط زیست و دیدن فیلمهای مرتبط شرکت میکردیم .گاه برای تاثیر گذارتر بودن به لحاظ تعداد نفرات، اجرای این برنامه ها با سرای محله، یا گروههای محیط‌زیستی دیگر هماهنگ میگردید، که نمونه ای از این فعالیت در روز هوای پاک و دیدار از نمایشگاههای محیط زیست با هماهنگی سرای محله امیرآباد و یا پاکسازی حاشیه رود خانه جاجرود، یا روز درختکاری با همراهی انجمن زمین فردا در تصاویر پیوست مشهود است.

در سال ۹۵ به منظور حفظ ارتباطمان با یکدیگر و اشتراک مطالب مفید مان و به منظور ترغیب بیشتر دوستان و آشنایان، به داشتن محله ای پاک و تمیز و سبز، به تشکیل گروهی به نام * سفیران محیط زیست محله سبز * در فضای مجازی پرداختیم. که بسیار تاثیرگذار بود، چرا که اخبار محیط زیستی از کانالهای مستند به طور روزانه در صفحه مجازی ما منعکس میگردید. و منبع خوبی برای اطلاع رسانی تجربیات و امور زیست محیطی روزمره مان شده بود.
گروه سفیران، رفته رفته گسترده شد و از افراد آشنای علاقه مند محله عضو گیری کرد که هم اکنون حدود ۵۵ نفر عضو دارد. البته گروه ما کانال نیست بنابراین افراد نمیتوانند از طریق آدرس کانال یا لینک عضو آن شوند و برای زیاد کردن تعداد هم از هر فردی عضو گیری نکرده است، فقط افراد محلی علاقه‌مند و پایبند به رعایت اصول ارسال مطالب محیط‌زیستی صرفاً از منابع مستند دعوت به عمل آورده است.

از فعالیتهای مفید دیگر اعضای این گروه در پایان سال ( ۹۷) همکاری در اجرای طرح * اندیشه زمین * به منظور تهیه کیسه های پارچه‌ای در راستای شعار نه به پلاستیک و با فراخوان جمع آوری پارچه های اضافی موجود در منازل دوستان و دانش آموزان مدرسه اندیشه بوده است، که حدود ۶۵۰ نفر، دانش آموز این مدرسه با کمک تعدادی از سفیران محیط زیست محله ی سبز، کیف پارچه‌ای دوختند و هر کدام خود سفیری برای خانواده و اقوام و آشنایان خود شدند تا کیسه های پارچه‌ای تکثیر پیدا کرده و کم كم جای استفاده از کیسه های پلاستیکی را بگیرد.

با سپاس فراوان،
گردآورنده : سفیر محیط زیست محله سبز، (محترم حسنی)

هفته درختکاری اسفند1397

نام طرح: اندیشه زمین
حوزه فعالیت: زیست محیطی،آموزشی
زمان اجرا:۹۷/۱۱/۲۸ لغایت۹۷/۱۲/۷
مکان اجرا: دبستان دخترانه ی اندیشه
شامل ۶۵۰ دانش آموز( ۱۸ کلاس)
زیر نظر: موسسه حامیان رشد و بالندگی به سرپرستی سرکار خانم محمدی نژاد
تیم هماهنگی در مدرسه :
مدیریت محترم دبستان سرکار خانم اقدم ،
سرکار خانم جلیلی ،سرکارخانم عامری
مسئولین اجرا :خانمها انوری،فکوری
تیم اجرایی:خانم ها
عباسی، فکوری ، انوری (ناصری) چمن دار،
سفیدی، آل حبیب ، قضایی

همفکری و همراهی سرکار خانم غنی از مؤسسه طبیعت

آماده سازی اولیه پارچه ها جهت تهیه کیف :
خانم ها:
رئیسی،نورافشان،چمن دار ،عباسی،احدی
سفیدی،مدرسی،خوشرنگ،قضایی،خراطی
خداپرست، علیشعار، محمدنژاد ، رزم آبادی، سفیدگران، حسنی، نظری، فکوری، انوری، طاهری،مقیم نژاد، سهرابی، بهنام، نیک آبادی، نیک انجام، اعتمادی و فرشته عزیز ….

اطلاع رسانی و کمک نقدی برای رهایی محیط بان وطن نوروزی از بند، با پرداخت مبلغ حدود ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال از طرف گروه، سال ۹۷

درختکاری اسفند1396

پاکسازی حاشيه رودخانه جاجرود، با همراهی انجمن محیط زیستی زمین فردا به مناسبت روز زمین پاک، سال ۹۶

شرکت جلسات محیط زیستی، انجمن زمین فردا، سرای محله، سال ۹۶

شرکت در مراسم درختکاری،به نمایندگی از طرف گروه، سال ۹۵

با حضور آقای حسین محب اهری از همسایگان پیشکسوت در محله جهان آرا و همسایگان👆

برای کم کردن مصرف کیسه های پارچه‌ای، به تبلیغ در این زمینه پرداخته و از برخی کار آفرینانی که با تولید کیسه های پارچه‌ای اشتغالزایی هم می کنند دعوت به عمل می‌آوردیم. از جمله دعوت خانم یادگار از شرکت مانیز در تابستان سال ۹۵،سرای محله امیرآباد

جلسات توجیهی در خصوص جمع آوری دربهای بطری های مختلف، سرای محله امیرآباد سال ۹۴

شرکت در مراسم، روز هوای پاک میدان ولیعصر، همراهی با سرای محله .سال ۹۵

شرکت در جلسات محیط‌زیستی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و دیدن فیلم همه درختان من و یک ساعت از یک عمر، ساخته رخشان بنی اعتماد در پردیس چارسو سال ۹۵ 👇

جلسات محیط زیستی پارک قزل قلعه، سال ۹۵

شرکت در نمایشگاه محیط‌زیستی همراهی با سرای محله .سال ۹۵

همراهی با انجمن زیست محیطی زمین فردا، برای گرامیداشت روز تالابها، سال ۹۵

یادآوری عدم پارک خودرو در پیاده روها

ساخت جاسیگاری و نصب آنها در کوچه ها و باغچه هایی که ته سیگار زیادی دیده ميشود

شرکت در جلسات کانون های محیط زیست محلات به نیابت از خانم محمد نژاد 👇👇سال ۹۴، ۹۵

شرکت در مراسم عاشورا جهت آموزش نریختن زباله و پاکیزه نگهداشتن محله و همچنین جمع کردن زباله های هیئت عزاداری محله اشک شهر، امیرآباد،… از سال ۹۴ به بعد هر ساله

شرکت در مراسم عاشورا، و یادآوری حفظ محیط زیست، مسجد النبی امیرآباد سال ۹۴ 👆👆👆

آموزش کاشت گل و گیاه به کودکان در پارک قزل قلعه بهار سال ۹۴ 👆

آبیاری هسته های گل سنبل کشت شده توسط کودکان در پارک سید جمال الدین سال ۹۴

پاکیزه کردن خیابانهای محله امیرآباد به شکل نمادین برنامه دو روز در هفته با فعالین محیط زیست پاییز سال ۹۴👆