شعر و ادب

کارگروه شعر و ادب با تلاش های مکرر و مداوم، سبب ارتباط و همدلی همسایه ها و اهالی محله گردیدند و در سایه پرمهر ارتباط اهالی و همسایه های محترم، گروههای فرهنگی و کارگروههای بسیاری تشکیل شد. سرکار خانم خادم زاده با همراهی برخی از اهالی منطقه ۶ تهران اقدام به تشکیل دو گروه کتابخوانی و گروه شعر و ادب از سال 96 نمودند که گروه کتابخوانی به صورت مجازی فعالانه و به صورت مستمر مشغول فعالیت بوده و جلسه حضوری نداشته ولیکن در سال 98 تصمیم گروه بر تشکیل جلسه حضوری، ماهی یکبار هست.
و اما گروه شعر و ادب علیرغم تعداد اندک که مشتمل بر 10-12 نفر فعال هست بی وقفه هفته ای یک روز جلساتش برقرار بوده و کنکاش و کند و کاو در اشعار و آثار شعرای بزرگ ایران زمین به صورت مفهومی و زندگی نامه بزرگان تاریخ ادبیات قدیم و معاصر داشته و ساعتی از جلسه را به مشاعره می پردازند.

دوستان علاقمند و مشتاق کتابخوانی و شعر و ادب در صورت تمایل به عضویت در این گروهها می توانند در صفحه خصوصی بنده در واتس آپ پیام بدهند تا در گروه موردنظر ادشون کنم.
شماره بنده: 09121276056 خادم زاده 🙏

اعضای کارگروه فعال شعر و ادب:
تهمینه خادم زاده- مریم روستایی- محترم حسنی- فرح فرقانی – زری نظری – فیروزه مدرس – مریم حبیبی زاده – شهره شرفی – ژاله حمیدی – سیماخادم زاده – طیبه قنادها – مریم راستین

گزارش جلسه شعر و ادب و کتاب

جلسه شعر و ادب و کتاب روز یکشنبه ۱۵/۱۰/۹۸ ساعت ۱۰/۳۰ صبح در دفتر موسسه حامیان رشد و بالندگی تشکیل شد با حضور خانم ها : مدا ئنی، حبیبی زاده، حمیدی، نظری، فرقانی، خادم زاده، شرفی و ستایش جان دختر خانم حبیبی عزیز
جلسه بسیار پرباری داشتیم. خانم حبیبی زاده مطلبی در باره ” انسان کامل از دیدگاه عرفا” تهیه کرده بودند برامون خوندند و خانم مدائنی مطالبی از کتاب “چهار اثر از فلورانس اسکاول شین” رو که مطالعه کرده بودند بیان کردند و ستایش عزیز شعر زیبایی از سهراب سپهری به نام های ” پشت هیچستان” و ” صدای پای آب ” را برامون خواندند. درود بر این دختر فعال و کوشا که گاهگاهی در جلسات ما شرکت می کنند.
دوست عزیزمون خانم شرفی هم ادامه مطلب اختصار گویی از کتاب “اثر مرکب” نوشته دارن هاردی رو برامون توضیح دادند و خانم نظری عزیز هم شعر زیبایی از ” ایرج میرزا و فریدون مشیری برامون خوندند و در ختم جلسه خانم شرفی شعر از خودشون رو که سروده بودند به نام ” مرگ و حیات دوباره” برامون خوندند و همه دوستان رو از شعر زیبا و پرمحتواشون مستفیض کردند.

فایلهای صوتی جلسه

گزارش جلسه شعر و ادب و کتاب

جلسه شعر و ادب و کتاب روز یکشنبه ۸/۱۰/۹۸ ساعت ۱۰/۳۰ در دفتر موسسه حامیان رشد و بالندگی با حضور خانم ها نظری، مدائنی، شرفی، حبیبی زاده و خادم زاده تشکیل گردید. جلسه امروز بعد از دو سه هفته تعطیلی و وقفه در تشکیل جلسات به دلیل آلودگی هوا و عدم حضور دوستان بالاخره تشکیل گردید. طبق روال همیشگی نیم ساعت مشاعره داشتیم و خانم شرفی در باره کتابی که مطالعه کرده بودند به نام ” اثر مرکب” نوشته دارن هاردی صحبت کردند و توضیحات خوبی از این کتاب روانشناسانه و انسان شناس و راهکارهای تربیتی آن برای دوستان ارائه دادند، البته به دلیل ضیق وقت نیمی از کتاب را توضیح دادند.
خانم نظری تحقیق بسیار مفید و آگاهی بخشی در مورد دین و آیین ژاپنی ها که شینتو هست تهیه کرده بودند برای دوستان صحبت کردند و اطلاعات خیلی خوبی دادند و همه دوستان را مستفیض نمودند.
با سپاس و تشکر از عزیزان🙏🏾

اثرمرکب1
اثرمرکب2
اثرمرکب3

سلام و ادب خدمت دوستان اهل دل و آگاهی
جلسه شعر و ادب و کتاب روز یکشنبه مورخ ۱۷/آذر/۹۸ ساعت ۱۰/۳۰ در دفتر موسسه تشکیل گردید.

در جلسه امروز خانم ها :
کیایی – مدائنی – فرقانی – سیما و تهمینه خادم زاده حضور داشتند.
طبق روال همیشگی نیم ساعت اولیه مشاعره داشتیم.
در ابتدا خانم کیایی مطالبی رو در مورد کشور ژاپن و سنت های مردم ژاپن با توجه به اطلاعاتی که داشتند بیان کردند و خانم فرقانی (یگانه) و سیما خادم زاده اشعاری از حافظ را برامون خواندند و مفاهیم شعری را توضیح دادند و خانم مدائنی مطالبی را در توصیف مولانا و شمس و کشته شدن شمس و تحولات روحی روانی مولانا و … بیان کردند و همچنین باید اشاره کنم خانم فرقانی، شعر بسیار زیبایی رو که در دوران جوانی سروده بودند برای دوستان خواندند. سپاس ویژه از دوست شاعره مون 🙏🏾

جلسه 17آذر ماه 1398

فایل صوتی جلسه وکتاب ژاپن چگونه ژاپن شد

جلسه شعر و ادب و کتاب روز یکشنبه 12/8/98 ساعت 10/30 صبح در دفتر موسسه حامیان رشد و بالندگی تشکیل گردید.
دوستان عزیزی که در جلسه شرکت داشتند خانم ها : کیایی- نظری- فرقانی – مدائنی – حبیبی زاده – شرفی – سیما و تهمینه خادم زاده بودند. در ضمن ما امروز برای اولین بار از حضور خانم کیایی عزیز و صحبت های پربارشون مستفیض شدیم.👌🌹 نیم ساعت اول جلسه به مشاعره دوستان گذشت و خانم مدائنی در باره زندگی مولانا و اشعار و دیدگاههای عرفانی او مطلب تهیه کرده بودند و صحبت کردند و به تحلیل و کاوش اشعار مولانا و مقایسه آن با ادیان و فلسفه های غرب و شرق دور پرداختند.
خانم نظری شعر زیبای ” کوچه ” از فریدون مشیری را از حفظ خواندند که بسیار لذت بردیم.
خانم خادم زاده 10 بیت از اشعار “نی نامه” مولانا را که مطلع ابیات مثنوی معنوی می باشد خواندند و با استفاده از کتاب مثنوی معنوی استاد کریم زمانی به تفسیر این اشعار عرفانی پرداختند و خانم شرفی اشعاری را که خودشان سروده بودند به نام” اهل دل ” خواندند و توضیحاتی در باره اشعار عرفانی و پرمحتوای بسیار زیباشون به دوستان دادند.
با تقدیر و تشکر و درود بر دوستان اهل دل 🌹🌹🌹🌹🌹🙏🙏🙏🙏🙏

جلسه شعر و ادب و کتاب امروز 20/7/98 ساعت 10/30 صبح در آلاچیق پارک لاله تشکیل گردید.
همراهان اهل ادب، خانم ها: موسوی، نیک نفس، حسنی، نظری، شرفی، حبیبی زاده، فرقانی و خادم زاده حضور داشتند.
نیم ساعت اول جلسه طبق روال همیشگی، مشاعره داشتیم و خیلی عالی بود👌
بعد از مشاعره خانم موسوی، عباراتی از صادق هدایت برامون خواندند و در مورد ” آنتونی رابینز” نویسنده آمریکایی که با آثارشون، زندگی انسان را متحول کرده و رازهای موفقیت را نشان داده است مطالبی پرمحتوا برامون خواندند.
خانم نیک نفس مطلبی در باره آشنایی مولانا با شمس داشتند و برای دوستان خواندند.
خانم حسنی در باره زندگی نامه فردوسی و اثر بزرگ و شاهکار حماسه ای ایشان” شاهنامه ” از استاد جلال خالقی مطلق اطلاعات جالبی ارائه دادند.
خانم نظری در باره زندگینامه فرخی سیستانی شاعر قرن چهارم هجری قمری صحبت کردند و شعری از این شاعر برامون خواندند.
خانم شرفی شعر زیبایی رو که خودشون سروده بودند برامون خواندند و دوستان را مستفیض کردند.
و خانم خادم زاده از اشعار” نی نامه مولانا” در مثنوی معنوی، 6 بیت اول را خواندند و تفسیر این ابیات را که از شرح مثنوی معنوی “استاد کریم زمانی” هست برای دوستان بیان کردند.

جای یاران اهل دل که در جلسه امروز حضور نداشتند خالی بود👌🌹

جلسه شعر و ادب و کتاب روز شنبه 6/7/98 ساعت 11 صبح الی یک در آلاچیق پارک لاله تشکیل شد.
در جلسه امروز خانم ها:
شرفی ، مدائنی، حبیبی زاده، فرقانی(یگانه) و خادم زاده حضور داشتند و حدود نیم ساعت مشاعره از حفظ داشتیم و دوستان هر کدام شعر حفظی خودشون رو خواندند.
خانم شرفی مطلبی در مورد نسیم شمال و زندگینامه ایشان آماده کرده بودند صحبت کردند و شعر جالبی از ایشان را برامون خواندند.
خانم مدائنی، در باره کتاب be coming ( شدن ) که زندگینامه پربار و پر از مشقت و تلاش میشل رابینسون(اوباما) هست صحبت کردند و از وجود تبعیض نژادی در آمریکا و کارولینای جنوبی و رشد و موفقیت های میشل اوباما در کتاب توضیحات مفصلی دادند.
خانم حبیبی زاده در باره نظامی گنجوی شاعر قرن ششم هجری و آثارش و داستانی از مجموعه هفت پیکر نظامی را برایمان خواندند.
خانم یگانه(فرقانی) شعر زیبای ” خیزید و خز آرید هنگام خزان است و …..” از منوچهری دامغانی برامون خواندند.
خانم خادم زاده مطلبی از کتاب” درصحبت قرآن” دکتر الهی قمشه ای که به اشرف مخلوقات بودن انسان پرداخته و در این رابطه از اشعار شعرایی مثل حافظ و مولانا و نظامی و عطار استفاده شده صحبت کردند.

در مجموع جلسه ی پرباری داشتیم و جای دوستان خالی بود.🌹

جلسه سوم کتاب روز دوشنبه مورخ 11/6/98 ساعت 5 الی 7 بعد از ظهر در آلاچیق پارک لاله با حضور دوستان عزیز، خانم ها:
روحی موسوی، حقیر، حسنی، شجاع، حمیدی، شرفی، سیما و تهمینه خادم زاده تشکیل گردید.
طبق قرار قبلی که با دوستان داشتیم در ابتدای هر جلسه دورهمی، چه کتاب و چه شعر و ادب که یک در میان خواهد بود نیم ساعت اول جلسه مشاعره باشد.
مشاعره امروز بسیار عالی بود و دوستان تقریبا همگی از حفظ مشاعره کردند و اشعار بسیار زیبایی خواندند بعد از نیم ساعت اول، گپ و گفت و گویی در مورد کتابهایی که دوستان خواندند داشتیم و موضوع تحقیقی که بنده (خادم زاده) تهیه نموده بودم و در رابطه با فیلسوفان خردگرای انقلاب صنعتی اروپا از قبیل: کانت، هگل، شوپنهاور، توماس هابز، نیچه، ولتر و ماکیاول و ….بود و در ارتباط با کتاب “جامعه شناسی نخبه کشی” نوشته علی رضاقلی بوده است برای دوستان خواندم و در این رابطه و نقش تعیین کننده آنها در پیشبرد راهبردی انقلاب صنعتی اروپا تبادل افکار و اطلاعات داشتیم و در مجموع جلسه خوبی بود و از حضور دوستان فعال کتابخوانم و خانم روحی عزیز که اولین حضورشون بود سپاسگزارم.

تابستان 1395 گروه شعر وادب -موسسه حامیان رشد وبالندگی-پترک قزل قلعه
پاییز 1395 گروه شعر وادب موسسه حامیان رشد وبالندگی -پارک قزل قلعه